Właściwości mechaniczne poliwęglanu

Po wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne sięga się dziś bardzo często i raczej na pewno w najbliższej przyszłości się to nie zmieni. Wymienić tu można na przykład PCV czy plexi. Nie zapominajmy jednak też i o tworzywie, które szybko zyskuje na popularności, a więc tak zwanym poliwęglanie. Zauważmy tutaj od razu, że taki poliwęglan może być lity bądź też komorowy. Nie chcemy tu jednak odnosić się do każdego z tych materiałów z osobna, ale na poliwęglan spojrzeć jako na całość. Jakimi w związku z tym właściwościami charakteryzuje się poliwęglan?

Produkcja

Zanim przejdziemy do właściwości poliwęglanu, zauważmy tutaj, że jest jest to tworzywo sztuczne będące estrami kwasu węglowego. Tworzy się go w wyniku procesu wtryskiwania i wytłaczania na gorąco.

Cechy charakterystyczne

Do jego cech charakterystycznych zaliczymy dużą przezroczystość, a także doskonałe właściwości mechaniczne. Wśród tych wspomnieć tu trzeba o wytrzymałości i odporności na uderzenia. Poza tym poliwęglan jest również materiałem stosunkowo lekkim, co także nie jest tutaj bez znaczenia.

Tym samym poliwęglan stosuje się wszędzie tam, gdzie niezbędny jest przezroczysty materiał o dobrych parametrach mechanicznych. Przede wszystkim spojrzeć trzeba tu na wszelkiego rodzaju szyby. Te wykonane z poliwęglanu są bardzo odporne. Nie każdy zdaje bowiem sobie sprawę z tego, że mogą one być na tyle odporne, że wytrzymają nawet strzał z broni palnej. Jak zatem widzimy jego wytrzymałość jest ogromna.

2 comments

  1. Nie da się ukryć, że to materiał o znakomitych właściwościach.

  2. Z pewnością, a jego zastosowanie będzie coraz szersze.

Dodaj komentarz